Врањеш: Инсистирати да полиција и правосуђе у ФБиХ ријеше питање напада на Србе, њихову имовину и вјерске објекте

Врањеш наводи да се у таквим околностима стиче утисак да је то допуштено и додатно се потичу насилници.
- Изразит примјер је општина Травник гдје српски народ више готово не постоји. Њихова имовина, нарочито у туристичкој зони на платоу Влашића је прекњижавана, одузимана или су били присиљени да је продају у бесцјење. Ријетки који су се вратили немају воду, струју и приступне путеве, а често их узнемиравају, вријеђају и понижавају, стиче се утисак с циљем да одустану и заувијек напусте своје вишевјековне просторе - рекао је Врањеш.
Врањеш је изјавио да је обавио разговор са тамошњим властима након чега се није десило на боље ништа.
- Задњи инцидент када је изрешетан крст и нападнуто православно гробље у насељу Засеље говори да Срби травничког краја немају ни једно основно људско право као што су живот, имовина, дом, безбједност и друга. Најзад, оно што никако не би смјело изостати је одговор полицисјких и правосудних органа - истиче Врањеш.
Врањеш пита како је могуће да ни један овај инцидент полиција није спријечила, идентификовала починиоце и пријавила правосуђу.
- Како је могуће да тужилаштво није реаговало да наложи полицији адекватне мјере и радње? Све су то одговори које очекујемо и на којима требамо инсистирати. Сличну ситауцију имамо и код паљења званичне заставе Републике Српске на међуентитетској линији у Сарајеву - подсјетио је Врањеш.
Напоменуо је да је интензитет оваквих догађаја свакодневан, њихова тежина све већа, а реакција политичких власти, полиције и правосуђа је готово никаква.
- Овом приликом позивам и представнике међународних власти у БиХ да се огласе и одреде по овим инцидентима - закључио је Врањеш.
