Селак: Ако је конститутивност народа темељ БиХ, зашто Срба нема на највишим функцијама у ФБиХ?

У објави на друштвеној мрежи Икс, Селак је навео да у Републици Српској највише функције обављају представници сва три конститутивна народа, као и Осталих. Према његовим наводима, предсједник Републике, предсједник Владе и предсједник Народне скупштине су Срби, предсједавајући Вијећа народа и предсједник Уставног суда су Бошњаци, главни републички јавни тужилац је Хрват, док је предсједник Врховног суда из реда Осталих.
С друге стране, Селак је указао да у Федерацији БиХ функције предсједника Федерације, предсједавајућег Дома народа, предсједника Врховног суда и лица које тренутно предсједава Представничким домом обављају Хрвати, док су премијер Федерације и главни федерални тужилац Бошњаци, а предсједник Уставног суда је из реда Осталих.
Ко заиста поштује конститутивност народа у БиХ?
— Selak Goran (@SelakG) June 28, 2026
У Републици Српској највише функције данас обављају:
• Предсједник Републике – Србин
• Предсједник Владе – Србин
• Предсједник Народне скупштине – Србин
• Предсједавајући Вијећа народа – Бошњак
• Предсједник Врховног суда…
- Постављам једноставно питање: гдје су Срби на највишим функцијама у Федерацији БиХ? - поручио је Селак.
Он је нагласио да, уколико је конститутивност народа темељ Дејтонског мировног споразума и уставног уређења БиХ, онда тај принцип мора бити досљедно примјењиван у оба ентитета.
- Једнаки аршини су једини пут ка међусобном повјерењу, уважавању и истинској равноправности свих конститутивних народа у БиХ - навео је Селак.
