Служен помен Гаврилу Принципу и младобосанцима (ВИДЕО)

О Видовдану сваке године у Сарајеву ода се почаст Гаврилу Принципу и Младобосанцима, за слободу српског и других јужнословенских народа који су дали су живот. Данас су Срби загледани у Републику Српску, чувајући њихово дјело.
Историја је била немислосрдна према Србима. Послије атентата на Франца Фердинанда, српске радње у Сарајеву су похаране. Аустроугарска је покренула инвазију на Србију, почео је При свјетски рат.
Спомен плоча постављена на мјесту одакле је Принцип пуцао, њемачко-усташке власти су 1941. године однијеле на дар Адолфу Хитлеру.
- Данас сви који стојимо на овом мјесту, стојимо на правој страни историје. Никада они који покушавају да Гаврила Принципа и Младобосанце покажу у другачијем свјетлу неће успјети у томе - рекао је градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић.
Од 1939. године кости младобосанских мученика почивају у капели, сазиданој од споменика Срба који су вијековима сахрањивани на гробљу Маријин Двор у Сарајеву.
На помену у Видовданској капели није било представника сарајевских власти. За њих и већи дио бошњачке јавности Гаврило Принцип и Младобосанци су терористи, али су зато исте те власти почетком године донијеле одлуку о враћању споменика Францу Фердинанду.
То је разлика у разумијевању прошлости и схватању будућности.
