latinica  ћирилица
24/06/2026 |  08:06 ⇒ 11:31 | Аутор: СРНА

Симић: Њемачка, Британија и Француска чине све како би Србе увукли у погубну евроатлантску авантуру

Њемачка, Велика Британија и Француска предузимају све што могу како би био ослабљен СНСД, а на власт били инсталирани они Срби који би у сарадњи са неодговорним политичарима у Сарајеву српски народ у БиХ увукли у погубну евроатлантску авантуру, истиче Перо Симић, савјетник предсједника СНСД-а Милорада Додика.
Перо Симић - Фото: СРНА
Перо СимићФото: СРНА

- Грађани Републике Српске то сигурно неће допустити. Суверенитет Републике Српске и заштита националних интереса дубоко су укорјењени у њихова срца, а такође и крајње прагматично схватају да је пут ка бољој будућности Републике Српске, али и српског народа у цјелини, поплочан сарадњом са Русијом, Кином, САД, као и европским државама - навео је Симић у ауторском тексту за Политику.

У тексту под насловом "Ирационално британско-њемачко кидисање на Русију", Симић указује да Срби, исто као и Руси, не желе сукобе, већ су само принуђени да бране своје земље и отворени за сарадњу са другим народима ако они поступају добронамјерно.

Како истиче, што прије грађани водећих држава ЕУ и Велике Британије активно схвате да је политика мира и свестране кооперације на европским континенту у цјелини, што подразумијева добре односе са Русијом, једини начин да њихове земље поново постану велике, коначно ће учинити нешто добро за себе и своје потомке.

- Када кажем "активно схвате", мислим на њихову спремност да идеје преточе у праксу и почну да се боре да земље, чији су држављани, добију одговорне лидере који их неће водити у пропаст само да би спасавали своје Фотеље, већ ће мислити о националним интересима и у складу са њима поступати - навео је Симић.

Он је подсјетио да је некадашњи британски премијер Винстон Черчил, иако из идеолошких и геополитичких разлога непријатељ Совјетског Савеза, добро знао шта су интереси Велике Британије када је почео Други свјетски рат, те да је као одговоран држвник дужан да ради њих подржи "чак и црвену Москву онда када је на њу отпочео поход нацистичких хорди 1941. године".

Черчил је, наводи Симић, превазишао своје личне предрасуде и страсти ради националних интереса и поступао војнополитички рационално.

- За разлику од њега, данашња британска, али и њемачка, те већи дио европске политичке елите, поступа крајње ирационално и саможиво. Европа - ЕУ, али и дијелови нашег континента ван ње, као што је Велика Британија, губе глобалну економску и технолошку трку - додао је Симић.

Једина могућност да такав тренд успоре и евентуално у неком моменту преокрену ствари у другом правцу, истиче Симић, јесте тијесна сарадња с Русијом која може да им обезбједи повољне енергетске и друге ресурсе, али, умјесто да тијесно сарађују са Москвом, водеће европске државе са њом се више од деценије конфронтирају.

Симић указује да их је Вашингтон 2014. године увукао у поход на Исток, чија је прва мета била Украјина као жељена одскочна даска ка Москви и да су тако односи са Русијом отишли у суноврат.

- Пошто је Америка затим схватила да је Руску Федерацију немогуће сломити, почела је да се тихо повлачи из авантуре у коју се упустила. То је омогућила смјена владајућих структура у САД. С друге стране, у Европи до ње дубински није дошло - навео је Симић.

Он је истакао да у већини европских држава и даље владају екстремни евроатлантски, идејни насљедници оних који су направили велику грешку усласком у сукоб са Русијом.

Владајући кругови од Лондона преко Париза до Берлина, додаје Симић, настављају да воде контрапродуктивну антируску политику да не би морали својим грађанима да признају да су криви за убрзани пад европских економија и стандарда грађана.

- Не смију да стану и окрену други лист, лист мира и обострано корисне сарадње, јер би онда грађани логично поставили питање: "Шта ћете нам сада када признајете да сте нас водили не преко трња до звијезда, већ у провалију?" - навео је Симић.

Он је указао да је 85 година од напада нацистичке Њемачке на СССР дочекано у ситуацији да су бивши непријатељи - Лондон и Берлин удружени носиоци антируске политике у Европи и свијету и то политике од које њихови народи немају, нити могу да имају корист, већ само штету.

- Умјесто да се баве рјешавањем горућих економских и демографских проблема са којима се суочавају њихове земље, недорасли лидери спремају војне снаге за потенцијални рат са Русијом из којег ни теоријски не могу да изађу побједнички, односно оно што би евентуално започели представљало би трагедију за цијели свијет - навео је Симић.

Притом, указује, не само што гурају своје народе у пропаст, већ у свој брод који полако, али сигурно тоне, настоје да увуку и друге, како би их искористили као топовско место.

- Тако смо стигли до Републике Српске, гдје се у октобру одржавају избори, а Њемачка, Велика Британија, Француска, предузимају све што могу, како би био ослабљен Додиков СНСД, а на власт били инсталирани они Срби који би у сарадњи са неодговорним политичарима у Сарајеву српски народ у БиХ увукли у погубну евроатлантску авантуру - навео је Симић.

Он је истакао да би 85 година од почетка најкрвавије фазе Другог свјетског рата све добронамјерне људе требало би да подсјети куда воде одлуке суманутих лидера.

То, како истиче, никоме у Европи, од Лондона до Берлина не треба, па је крајње вријеме да се прекине са политиком агресивног провоцирања Русије и опасног генерисања тензија са њом.

- Вријеме је за мир и развој. Латини би послије тога рекли: "Паметном доста!" Само, нажалост, то морам да поновим, паметни људи очито у овом тренутку не воде ни Велику Британију, ни Француску, нити Њемачку - навео је Симић.

Он је изразио наду да ће се то ускоро промијенити.

- Можда Британци не могу да нађу новог Винстона Черчила, а Нијемци неког иоле сличног Вилију Бранту, али не морају баш ни да допуштају да их воде садашњи политички Лилипутанци без идеја и осјећања националне одговорности! - закључио је Симић.