Шупут: Сива листа лоша порука; Проблем у ФБиХ, у Српској није било великих недостатака (ВИДЕО)

Шупут је подсјетио да је БиХ била на овој листи од 2015. до 2018. године и да је лоша порука што се након осам година поново нашла под појачаним надзором.
- Претходних годину били смо под мониторингом и упозорени смо да постоји могућност да ове године будемо на сивој листи - рекао је он.
Шупут је рекао да је БиХ прошли пут три године била на листи да се не може очекивати да ће наредне године бити скинута са листе.
Он је навео да је Република Српска испунила свој дио обавеза и да је проблем у Федерацији БиХ.
- Република Српска је препозната као бољи дио ове приче, није било великих недостатака, већ ситне ствари које треба да поправимо. Наш банкарски сектор није препознат као ризичан. Српска је усвојила и Закон о спречавању прања новца. Постоје одређени законе које је ФБиХ била дужна да усвоји и то је препознато као високоризично - истакао је Шупут.
Он је рекао да су упозорења Манивала занемаривана, иако је Република Српска томе одговорно приступила.
Шупут је навео да ће БиХ до краја јуна добити акциони план, односно препоруке које се очекују да испуни како би стекла услове за скидање са сиве листе.
Он је навео да се, упркос овој мјери, ниједан инвеститор није повукао из Републике Српске.
